Am găsit 7 definiții pentru cuvantul/cuvintele predominanță:

PREDOMINÁNȚĂ, predominanțe, s. f. (Rar) Predominare; caracter predominant. – Din fr. prédominance.

PREDOMINÁNȚĂ s.f. Predominare. [Cf. fr. prédominance, it. predominanza].

PREDOMINÁNȚĂ s. f. superioritate, predominare, predominație. (< fr. prédominance)

*predominánță f., pl. e (d. predominant, cu sufixu lat. -anță). Acțiunea saŭ caracteru predominant: predominanța științeĭ se accentuĭază.

predominánță s. f., g.-d. art. predominánței; pl. predominánțe

predominanță f. acțiunea și caracterul celor ce predomină.

predominanta - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul predominant

predominantă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul predominant