Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele postnominal:

POSTNOMINÁL, postnominale, s. n. Cuvânt (substantiv sau adjectiv) derivat dintr-o formă nominală. Cuvântul „Înfrumuseța” este postnominalul lui „frumusețe”. ♦ (Adjectival) Formație postnominală.Post1- + nominal.

POSTNOMINÁL s.n. Cuvânt derivat dintr-o formă nominală. [Cf. fr. postnominal].

POSTNOMINÁL adj., s. n. (cuvânt) derivat dintr-o formație nominală. (< fr. postnominal)

!postnominál1 (post-no-) adj. m.; f. postnominálă, pl. postnominále

postnominál2 (post-no-) s. n., pl. postnominále

POSTNOMINÁL, postnominale, s. n. Cuvânt derivat dintr-o formă nominală. Cuvântul „înfrumuseța” este postnominalul lui „frumusețe”. ◊ (Adjectival) Formație postnominală.Post1- + nominal.