Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele polivalență:

POLIVALÉNȚĂ, polivalențe, s. f. Însușirea de a fi polivalent. – Din fr. polyvalence.

POLIVALÉNȚĂ s.f. 1. Însușirea unei substanțe de a fi polivalentă. 2. Capacitate a unei opere de artă de a fi receptată ca valoare estetică în etape succesive. [< fr. polyvalence].

POLIVALÉNȚĂ s. f. 1. însușire a unei substanțe de a fi polivalentă; plurivalență. 2. capacitate a unei opere de artă de a fi receptată ca valoare estetică în etape succesive. (< fr. polyvalence)

polivalénță s. f., g.-d. art. polivalénței; pl. polivalénțe

polivalenta - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul polivalent

polivalentă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul polivalent