Am găsit 4 definiții pentru cuvantul/cuvintele plini:

PLINÍ, plinesc, vb. IV. Tranz. și refl. (Înv. și reg.) A aduce sau a ajunge la îndeplinire, a (se) îndeplini. – V. plin.

pliní (a ~) (înv., reg.) vb., ind. prez. 1 sg și 3 pl. plinésc, imperf. 3 sg. plineá; conj. prez. 3 plineáscă

plinì v. (poetic) a împlini: al doilea an plinește PANN; fig. după ce își plinesc ursita solie NEGR.

plini - Adjectiv, masculin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul plin

plini - Adjectiv, masculin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul plin