Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele plasmagenă:

PLASMAGÉNĂ, plasmagene s. f. (Biol.) Genă din citoplasmă. – Din fr. plasmagène.

PLASMAGÉNĂ s. f. genă din citoplasmă. (< fr. plasmagène)

PLASMAGÉNĂ (‹ fr.; {s} plasma „plasmă” + gennaein „a naște”) s. f. (GENET.) Fiecare dintre moleculele (sau unitățile) proteice din citoplasmă, care se presupune că ar avea însușiri ereditare (ereditatea citoplasmatică este asigurată de ADN-ul plastidial sau mitocondrial). Se mai numește factor citoplasmatic, determinant citoplasmatic.
Sursa: Dicționar enciclopedic

plasmagénă s. f., g.-d. art. plasmagénei; pl. plasmagéne

PLASMAGÉNĂ, plasmagene, s. f. (Biol.) Genă din citoplasmă. – Din fr. plasmagène.

plasmagena - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul plasmagen

plasmagenă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul plasmagen