Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele petulanță:

PETULÁNȚĂ, petulanțe, s. f. (Livr.) Ardoare exuberantă (bruscă și adesea dezordonată); p. ext. îndrăzneală, temeritate. – Din fr. pétulance.

PETULÁNȚĂ s.f. Ardoare exuberantă; zburdălnicie, neastâmpăr, vioiciune. [< fr. pétulance].

PETULÁNȚĂ s. f. vivacitate impetuoasă; zburdălnicie, neastâmpăr, vioiciune. (< fr. pétulance)

petulánță (livr.) s. f., g.-d. art. petulánței

PETULÁNȚĂ s. f. (Livr.) Ardoare exuberantă (bruscă și adesea dezordonată); p. ext. îndrăzneală, temeritate. – Din fr. pétulance.

petulanta - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul petulant

petulantă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul petulant