Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele perfecta:

PERFECTÁ, perfectez, vb. I. Tranz. A duce la bun sfârșit, a desăvârși, a definitiva, a încheia (un acord, o tranzacție etc.). – Din perfect.

PERFECTÁ vb. I. tr. A definitiva, a încheia (o înțelegere, un act, o tranzacție). [Cf. it. perfettare, fr. parfaire].

PERFECTÁ vb. tr. a definitiva, a încheia (o înțelegere, un act, o tranzacție). (< perfect)

perfectá (a ~) vb., ind. prez. 3 perfecteáză

perfecta - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul perfect

perfectă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul perfect