Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele pare:

PÁRE vb. III. v. părea.

pare v. impers. V. par 3.

PARÉ, Ambroise (c. 1509-1590), chirurg francez. Unul dintre reformatorii medicinei Renașterii. A introdus tehnici operatorii noi (hemostaza prin ligatura arterelor în locul cauterizării, după amputația membrelor); a pus bazele marii chirurgii (amputații, dezarticulări). Alături de J. Hunter și J. Lister, socotit printre cei mai mari chirurgi ai tuturor timpurilor. Autor a unor lucrări privind circulația sangvină.
Sursa: Dicționar enciclopedic

pare v. (impersonal) 1. a avea aparența (mai adesea falsă): pare destul de înalt; 2. a vedea în vis sau în imaginațiune; îmi părea că sbor; 3. a se arăta, a fi probabil: nu-mi pare vinovat; îmi pare (mi se pare), presupun că așa e; 4. a fi impresionat într´un mod plăcut sau neplăcut: îmi pare bine, îmi pare rău. [Lat. PARERE].

PÁRE vb. III v. părea.

pare - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul par

pare - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul par

pare - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul par