Am găsit 4 definiții pentru cuvantul/cuvintele ozu:

OZU, Yasujirō (1903-1963), cineast japonez. Filme în care prezintă probleme sociale contemporane, mai ales drame de o mare simplitate, adevărate meditații asupra existenței umane, aflată sub semnul înstrăinării („Până când ne vom mai întâlni”, „O fată neprihănită”, „Singurul fiu”, „Floarea echinocțiului”, „O după-amiază de toamnă”, „A fost odată un tată”, „Poveste din orașul Tōkyō”).
Sursa: Dicționar enciclopedic

Ozu m. numele turccec al Okzacovului.

Sursa: Dicționar enciclopedic

Ozu m. numele turccec al Okzacovului.