Am găsit 3 definiții pentru cuvantul/cuvintele nătângi:

NĂTÂNGÍ, nătângesc, vb. IV. Refl.. 1. (Rar) A deveni nătâng (1); a se prosti, a se tâmpi. 2. (Pop.) A se încăpățâna, a se îndărătnici; a se îndârji, a se înverșuna. – V. nătâng.

nătângí (a ~) (rar) vb., ind. prez. 1 sg. și 3 pl. nătângésc, imperf. 3 sg. nătângeá; conj. prez. 3 să nătângeáscă

NĂTÂNGÍ, nătângesc, vb. IV. Refl. 1. (Rar) A deveni nătâng (1); a se prosti, a se tâmpi. 2. (Pop.) A se încăpățâna, a se îndărătnici; a se îndâtji, a se înverșuna. – V. nătâng.

nătângi - Adjectiv, masculin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul nătâng

nătângi - Adjectiv, masculin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul nătâng