Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele numărătoare:

NUMĂRĂTOÁRE, numărători, s. f. 1. Numărare; socoteală, calcul. ◊ Numărătoare inversă = program de operații prevăzute a se desfășura în intervalul de timp ce desparte momentul curent de momentul lansării unei nave spațiale sau de debutul unei activități (de importanță majoră). 2. Abac. – Număra + suf. -ătoare.

numărătoáre1 (numărare, obiect) s. f., g.-d. art. numărătórii; pl. numărătóri

numărătoáre2 (persoană) s. f., g.-d. art. numărătoárei; pl. numărătoáre

numărătoare f. 1. calcul amănunțit; 2. numerar.

NUMĂRĂTOÁRE numărători, s. f. 1. Numărare; socoteală, calcul. ◊ Numărătoare inversă = program de operații care se desfășoară în intervalul de timp ce desparte momentul curent de momentul lansării unei nave spațiale sau de debutul unei activități (de importanță majoră). 2. Abac. – Număra + suf. -(ă)toare.

numărătoare - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul numărător

numărătoare - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul numărător

numărătoare - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul numărător

numărătoare - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul numărător