Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele nonviolență:

NONVIOLÉNȚĂ s. f. Doctrină social-politică care neagă necesitatea violenței ca mijloc de acțiune politică. [Pr.: -vi-o-] – Din fr. non-violence.

NONVIOLÉNȚĂ s.f. Concepție social-politică utopică, care opune luptei revoluționare autoperfecționarea morală, armonia dintre clase etc. [Pron. -vi-o-. / cf. fr. non-violence].

NONVIOLÉNȚĂ s. f. abținere de la orice violență. ♦ teoria ĕi = doctrină social-politică și religioasă care propovăduiește abținerea de la orice act de violență. (< fr. non-violence)

nonviolénță (-vi-o-) s. f., g.-d. art. nonviolénței

NONVIOLÉNȚĂ s. f. Doctrină social-politică (sau religioasă) care interzice folosirea violenței, preconizând realizarea revendicărilor lor pe cale pașnică. + Abținere de la orice act de violență. [Pr.: -vi-o-] – Din fr. non-violence.

nonviolentă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul nonviolent

nonviolenta - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul nonviolent