Am găsit 7 definiții pentru cuvantul/cuvintele nană:

NANA, com. în jud. Călărași; 2.710 loc. (2000).
Sursa: Dicționar enciclopedic

NÁNĂ, nane, s. f. (Reg.) Termen de respect cu care se adresează la țară cineva unei surori mai mari sau unei femei mai în vârstă ori cu care vorbește despre acestea. – Cf. bg., scr. nana, alb. nanë.

nánă2, náne, s.f. (reg.) ciupercă de gunoi, de câmp.
Sursa: Dicționar de arhaisme și regionalisme

nánă f., pl. e (sîrb. nana, mamă, bg. nana, mătușă; alb. nană, ngr. nánni. V. naĭcă, neneacă). Ban. Trans. Lele.

nánă s. f., g.-d. art. nánei; pl. náne

nană f. titlu de respect sau de afecțiune dat surorii sau femeii în vârstă. [Serb. NANA, mamă, vorbă din graiul copiilor; v. dadă].

NÁNĂ, nane, s. f. Termen de respect cu care se adresează la țară cineva unei surori mai mari sau unei femei mai în vârstă ori despre care se vorbește. – Cf. bg., sb. nana, alb. nanë.

nana - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul nan

nană - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul nan