Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele năși:

NĂȘÍ, nășesc, vb. IV. 1. Intranz. și tranz. A(-i) fi (cuiva) naș2 la un botez sau la o cununie. 2. Tranz. (Fam.) A numi pe cineva naș2, a i se adresa cuiva cu numele de naș2. – V. naș2.

năși, nășesc v. t. 1. a bate rău (pe cineva. 2. (intl.) a aresta, a închide. 3. a iniția și a susține un proiect.
Sursa: Dicționar de argou al limbii române

nășí, -esc, vb. intranz. – v. nănăși.
Sursa: Dicționar de regionalisme și arhaisme din Maramureș

nășí (a ~) (fam.) vb., ind. prez. 1 sg. și 3 pl. nășésc, imperf. 3 sg. nășeá; conj. prez. 3 nășeáscă

NĂȘÍ, nășesc, vb. IV. 1. Intranz. și tranz. A(-i) fi (cuiva) naș2 la botez sau la cununie. 2. Tranz. (Fam.) A numi pe cineva naș2, a i se adresa cuiva cu numele de naș2. – V. naș2.

nași - Adjectiv, masculin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul naș

nași - Adjectiv, masculin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul naș