Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele mucoasă:

MUCOÁSĂ, mucoase, s. f. (Anat.) Membrană care căptușește organele cavitare și canalele ce se deschid la exterior. – Din fr. muqueux, -euse, lat. mucosus.

MUCOÁSĂ s.f. Membrană care căptușește sau învelește cavitatea unui organ secretor. [< fr. muqueuse].

MUCOÁSĂ s. f. membrană care căptușește unele cavități ale corpului și a cărei suprafață este umectată de mucus. (< fr. muqueuse)

MUCOÁSĂ (‹ fr., lat.) s. f. Strat de țesut caracteristic (0,5-4 mm) care căptușește organele cavitare și canalele ce se deschid la exterior sau în altă cavitate. Este constituită dintr-un epiteliu uni- sau pluristratificat, bogat în glande sau celule glandulare, care secretă mucus și protejează suprafața interioară a organelor contra uscării (ex. m. căilor respiratorii, m. aparatului digestiv etc.); pieliță (2).
Sursa: Dicționar enciclopedic

mucoásă s. f., g.-d. art. mucoásei; pl. mucoáse

mucoasă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul mucos

mucoasa - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul mucos