Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele modelare:

MODELÁRE s. f. 1. acțiunea de a modela. 2. metodă în știință și tehnică constând în reproducerea schematică a unui obiect sau sistem sub forma unui sistem similar sau analog. ◊ (mat.) reprezentare a unei relații prin simbolism matematic. ◊ construire de modele. 3. reproducere în relief a formelor în sculptură; modelaj. (< modela)

MODELÁRE, modelări, s. f. 1. Acțiunea de a modela și rezultatul ei; modelaj. 2. (Mat.) Reprezentare a unei relații prin simbolism matematic. – V. modela.

MODELÁRE s.f. Acțiunea de a modela și rezultatul ei; modelaj. ♦ Metodă utilizată în știință și tehnică constând în reproducerea schematică a unui obiect sau sistem sub forma unui sistem similar sau analog în scopul studierii proprietăților și transformărilor sistemului original. [< modela].

modeláre s. f., g.-d. art. modelắrii; pl. modelắri

modelare - Verb, Infinitiv lung - pentru cuvantul modela

modelare - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul modelar

modelare - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul modelar