Am găsit 4 definiții pentru cuvantul/cuvintele mnemotehnică:

MNEMOTÉHNICĂ s.f. Complex de reguli care au ca scop însușirea și păstrarea în memorie a unor informații necesare; mnemotehnie; mnemonică. [< fr. mnémotechnique, cf. gr. mneme – memorie, techne – artă].

MNEMOTÉHNICĂ s. f. 1. Ansamblu de procedee care înlesnesc memorarea cunoștințelor pe baza unor asociații dirijate; mnemotehnie. – Din fr. mnémotechnique.

mnemotéhnică s. f., g.-d. art. mnemotéhnicii

mnemotehnică f. V. mnemonică.

mnemotehnica - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul mnemotehnic

mnemotehnică - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul mnemotehnic