Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele miliardar:

MILIARDÁR, -Ă s. m. f. posesor al unei averi evaluate în miliarde. (< fr. milliardaire)

MILIARDÁR, -Ă, miliardari, -e, s. m. și f. (Și adjectival) Persoană care posedă o avere evaluată în miliarde (de lei, de dolari etc.). [Pr.: -li-ar-] – Din fr. milliardaire.

MILIARDÁR, -Ă s.m. și f. Posesor al unei averi evaluate în miliarde. [Pron. -li-ar-. / cf. fr. milliardaire].

*miliardár, -ă s. și adj. (fr. milliardaire). Care posedă un miliard de francĭ saŭ de alte monete [!]: în America-s mulțĭ miliardarĭ.

miliardár (-li-ar-) s. m., pl. miliardári