Am găsit 7 definiții pentru cuvantul/cuvintele metrică:

MÉTRICĂ, metrice, s. f. (Înv. și reg.) Registru, condică (de stare civilă); certificat de naștere. [Var.: mítrică s. f.] – Din pol. metryka.

MÉTRICĂ s.f. 1. Parte a poeticii cuprinzând regulile privitoare la structura ritmică a versurilor. 2. Ramură a muzicii care se ocupă cu studiul metrului2 (2) [în DN]. 3. (Mat.) Sistem de măsuri care se asociază unei măsuri date. [Gen. -cii. / < fr. métrique, germ. Metrik, cf. gr. metrike < metron – măsură].

MÉTRICĂ s. f. 2. Ramură a poeticii care se ocupă cu studiul structurii versului și al unităților prozodice; totalitatea regulilor privind măsura versului; sistem de construire ritmică a versului. 4. Ramură a muzicii care se ocupă cu studiul metrului (4). – Din fr. métrique, germ. Metrik.

métrică1 (registru, act) (înv., reg.) (me-tri-) s. f., g.-d. art. métricei; pl. métrice

métrică2 (ramură a poeticii / a muzicii) (me-tri-) s. f., g.-d. art. métricii

metrică f. cunoașterea cantității și a diferitelor specii de versuri greco-latine.

metrica - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul metric

metrică - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul metric