Am găsit 3 definiții pentru cuvantul/cuvintele meșteriță:

MÉȘTERIȚĂ, meșterițe, s. f. 1. (Pop.) Femeie sau, p. gener., ființă talentată, pricepută, îndemânatică. 2. (Pop.; adesea adjectival) Femeie care știe să descânte, să facă farmece, vrăji. 3. (Rar) Femeie care practică o meserie. ♦ Soția unui meșter. [Acc. și: meșteríță] – Meșter + suf. -iță.

méșteriță/meșteríță (pop.) s. f., g.-d. art. méșteriței/ meșteríței; pl. méșterițe/meșteríțe

meșterita - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul meșterit

meșterită - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul meșterit