Am găsit 4 definiții pentru cuvantul/cuvintele mărunți:

MĂRUNȚÍ, mărunțesc, vb. IV. Tranz. A tăia, a fărâmița, a rupe, a împărți, a sfărâma în bucăți mici; a pisa. ◊ Loc. adv. Pe mărunțite = cu mișcări scurte și repezi. – Din mărunt.

mărunțí (a ~) vb., ind. prez. 1 sg. și 3 pl. mărunțésc, imperf. 3 sg. mărunțeá; conj. prez. 3 să mărunțeáscă

mărunțì v. a face mărunt: 1. a micșora, a scurta; 2. a tăia în mici bucăți, a sfărâma, a pisa.

mărunți - Adjectiv, masculin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul mărunt

mărunți - Adjectiv, masculin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul mărunt