Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele lubrifianță:

LUBRIFIÁNȚĂ s. f. proprietate a unui material de a putea fi întrebuințat ca lubrifiant. (< fr. lubrifiance)

LUBRIFIÁNȚĂ s. f. Însușire a unui material de a putea fi întrebuințat ca lubrifiant. [Pr.: -fi-an-] – Lubrifi[ant] + suf. -anță.

LUBRIFIÁNȚĂ s.f. Proprietate a unui material de a putea fi întrebuințat ca lubrifiant. [Pron. -fi-an-. / cf. fr. lubrifiance].

lubrifiánță (lu-bri-fi-an-) s. f., g.-d. art. lubrifiánței

LUBRIFIÁNȚĂ s. f. Însușire a unui material de a putea fi folosit ca lubrifiant. [Pr.: -fi-an-] – Lubrifi[ant] + suf. -anță.

lubrifianta - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul lubrifiant

lubrifiantă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul lubrifiant