Am găsit 4 definiții pentru cuvantul/cuvintele jugulare:

JUGULÁRE, jugulări, s. f. (Rar) Acțiunea de a jugula și rezultatul ei; sugrumare, strangulare. ♦ Fig. Împiedicare bruscă a dezvoltării. – V. jugula.

JUGULÁRE s.f. Acțiunea de a jugula și rezultatul ei; sugrumare. ♦ (Fig.) Împiedicare bruscă a dezvoltării; suprimare, gâtuire. [< jugula].

juguláre (sugrumare) s. f., g.-d. art. jugulắrii; pl. jugulắri

JUGULÁRE, jugulări, s. f. Acțiunea de a jugula și rezultatul ei; sugrumare, strangulare. ♦ Fig. împiedicare bruscă a dezvoltării. – V. jugula.

jugulare - Verb, Infinitiv lung - pentru cuvantul jugula

jugulare - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul jugular

jugulare - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul jugular

jugulare - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul jugular