Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele inadvertență:

INADVERTÉNȚĂ, inadvertențe, s. f. Lipsă de atenție; (concr.) greșeală făcută din neatenție. ♦ Nepotrivire, neconcordanță. – Din fr. inadvertance.

INADVERTÉNȚĂ s. f. greșeală din neatenție. (< fr. inadvertance, lat. inadvertentia)

INADVERTÉNȚĂ s.f. Greșeală din neatenție; nepotrivire; neatenție. [Cf. fr. inadvertance, it. inavvertenza, cf. lat. inadvertentia].

*inadverténță f., pl. e (mlat. inadvertentia, d. lat. advertere, a observa, a da atențiune). Lipsă de atențiune. Acțiune făcută fără atențiune.

!inadverténță (i-nad-/in-ad-) s. f., g.-d. art. inadverténței; pl. inadverténțe

INADVERTÉNȚĂ, inadvertențe, s. f. Lipsă de atenție; (concr.) greșeală comisă din neatenție. ♦ Nepotrivire. – Din fr. inadvertance.

inadvertenta - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul inadvertent

inadvertentă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul inadvertent