Am găsit 7 definiții pentru cuvantul/cuvintele imprudență:

IMPRUDÉNȚĂ, imprudențe, s. f. Lipsă de prudență; nesocotință; neprevedere. ♦ Faptă, vorbă etc. nesocotită, riscantă. – Din fr. imprudence, lat. imprudentia.

IMPRUDÉNȚĂ s. f. 1. lipsă de prudență. 2. faptă, vorbă etc. nesocotită. (< fr. imprudence, lat. imprudentia)

IMPRUDÉNȚĂ s.f. 1. Lipsă de prudență; neprevedere, nesocotință. 2. Faptă, vorbă etc. nesocotită, riscantă. [Cf. it. imprudenza, lat. imprudentia].

*imprudénță f., pl. e (lat. imprudentia). Lipsă de prudență, neprevedere, nechibzuință. Acțiune imprudentă: a face imprudențe.

imprudénță s. f., g.-d. art. imprudénței; (fapte) pl. imprudénțe

imprudență f. 1. lipsă de prudență; 2. faptă imprudentă, nesocotință.

imprudenta - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul imprudent

imprudentă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul imprudent