Am găsit 13 definiții pentru cuvantul/cuvintele ii:

vb. IV (înv.) A merge, a se duce.
Sursa: Dicționar de arhaisme și regionalisme


ii v. i3
Sursa: Dicționar ortografic, ortoepic și morfologic al limbii române, ediția a II-a revăzută și adăugită

i-i1 pr. + pr. (banii i-i dau)
Sursa: Dicționar ortografic, ortoepic și morfologic al limbii române, ediția a II-a revăzută și adăugită

i-i2 (reg.) pr. + vb. (i-i frig)
Sursa: Dicționar ortografic, ortoepic și morfologic al limbii române, ediția a II-a revăzută și adăugită

iĭ, pl. d. ie 1 și 2 și (est) dativu d. ĭa 1 îld. ĭeĭ și pl. d. ĭel îld. ĭeĭ (dînșiĭ).
Sursa: Dicționaru limbii românești

ii n. pl. părțile laterale și inferioare ale pântecelui: osul, vâna iilor. [Lat. ILIA].
Sursa: Dicționar universal al limbei române, ediția a VI-a

îi1 pr. v. ea, el
Sursa: Dicționar ortografic, ortoepic și morfologic al limbii române, ediția a II-a revăzută și adăugită

îi2 vb. v. fi
Sursa: Dicționar ortografic, ortoepic și morfologic al limbii române, ediția a II-a revăzută și adăugită

1) îĭ, pron. m. și f. la dativ sing.: acestuĭ om, acesteĭ femeĭ îĭ dăruĭesc asta; aceluĭa, aceleĭa nu-ĭ dăruĭesc. V. mi, ți, și, i.
Sursa: Dicționaru limbii românești

2) îĭ, pron. personal m. la ac. pl.: pe aceștĭ oamenĭ îĭ văd, pe aceĭa nu-ĭ văd.
Sursa: Dicționaru limbii românești

3) îĭ, formă estică îld. e: aicĭ îĭ bine, casa îĭ (saŭ casa-ĭ) albă. V. sînt.
Sursa: Dicționaru limbii românești

ÎÎ interj. (Pop. și fam.) Cuvânt folosit pentru a exprima o aprobare, un consimțământ; da. – Onomatopee.
Sursa: Dicționarul explicativ al limbii române, ediția a II-a

ÎÎ interj. (Pop. și fam.) Cuvânt folosit pentru a exprima o aprobare, un consimțământ; da. – Onomatopee.
Sursa: Dicționarul explicativ al limbii române (ediția a II-a revăzută și adăugită)

Forme flexionare:

îi - Pronume, Genitiv-Dativ, singular, feminin - pentru cuvantul el

îi - Pronume, Nominativ-Acuzativ, plural, masculin - pentru cuvantul el

îi - Pronume, Genitiv-Dativ, singular, masculin - pentru cuvantul el

îi - Verb, Indicativ, prezent, persoana a III-a, singular - pentru cuvantul fi

ii - Substantiv feminin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul ie

ii - Substantiv feminin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul ie

ii - Substantiv feminin, Genitiv-Dativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul ie

îi - Verb, Indicativ, prezent, persoana a II-a, singular - pentru cuvantul vrea