Am găsit 9 definiții pentru cuvantul/cuvintele hipo:

HIPO1- Element de compunere cu sensul „mai puțin, sub”, care servește la formarea unor substantive și a unor adjective. – Din fr. hypo-.

HIPO2- Element de compunere cu sensul „referitor la cai”, care servește la formarea unor substantive și a unor adjective. – Din fr. hippo-.

HIPO3 adj. inv. (despre transporturi, tracțiune) efectuat cu calul. (< fr. hippo)

HIPO2- elem. hip2(o)-. ()

HIPO1- pref. „sub”, „inferior”, „în deficit”. (< fr. hypo-, cf. gr. hypo)

HIPO1- Element prim de compunere savantă însemnând „sub”, „inferior”, „în deficit”. [Var. hip-, ipo-. / < fr. hypo-, cf. gr. hypo – dedesubt].

HIPO2- Element prim de compunere savantă cu semnificația „(referitor la) cal”, „de cal”, „hipic”. [Var. hip-, ipo-. / < fr. hippo-, it. ippo-, cf. gr. hippos – cal].