Am găsit 4 definiții pentru cuvantul/cuvintele hidrocoră:

HIDROCÓRĂ, hidrocore, adj.f., s. f. (Plantă) ale cărei fructe sau semințe sunt adaptate pentru răspândirea prin intermediul apei. – Din fr. hydrochore.

HIDROCÓRĂ adj., s. f. (plantă) ale cărei semințe, fructe sunt răspândite prin intermediul apei. (< fr. hydrochore)

hidrocóră (hi-dro-) adj. f., s. f., pl. hidrocóre

HIDROCÓRĂ, hidrocore, adj., s. f. (Plantă) ale cărei fructe sau semințe sunt adaptate pentru răspândirea prin intermediul apei. – Din fr. hydrochore.

hidrocora - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul hidrocor

hidrocoră - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul hidrocor