Am găsit 4 definiții pentru cuvantul/cuvintele hexametilentetramină:

HEXAMETILENTETRAMÍNĂ s. f. Substanță chimică folosită ca antiseptic în infecțiile renale și intestinale și în industria rășinilor sintetice; urotropină. – Din fr. hexaméthylènetétramine.

HEXAMETILENTETRAMÍNĂ s.f. Substanță chimică folosită ca antiseptic în infecțiile renale și intestinale și în industria rășinilor sintetice; urotropină. [< fr. hexamétylènetétramine].

!hexametilentetramínă (-te-tra-/-tetr-a-) s. f., g.-d. art. hexametilentetramínei