Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele hatișerif:

HATIȘERÍF, hatișerifuri, s. n. (Turcism înv.) Ordin sau decret emis de cancelaria Porții otomane către marii demnitari ai imperiului și către domnii țărilor românești, purtând pecetea sultanului pentru a fi executat întocmai. – Din tc. hatti-șerif.

hatișeríf n., pl. urĭ și e (turc. ar. hattișerif, edict scris orĭ subscris chear [!] de șerif [sultan]. V. hat 3). Vechĭ. Edict autograf al sultanuluĭ.

hatișeríf s. n., pl. hatișerífuri

hatișerif n. ordin emanat dela însuș Sultanul: Turcii deteră lui Ieremia hatișerif de domnie în Moldova BĂLC. [Turc. HATT-I ȘERIF, lit. scrisoare ilustră].

HATIȘERÍF, hatișerifuri, (Înv.) s. n. Ordin sau decret emis de sultan, de un mare demnitar otoman sau de un domn al Țărilor Române. – Din tc. hattı-șerif.