Am găsit 4 definiții pentru cuvantul/cuvintele habană:

HABÁNĂ adj.f. (În sintagma) Ceramică habană = tip de ceramică fină, smălțuită, cu fond alb, ornamentată cu motive cinegetice, realizată de olarii din Transilvania în sec. al XVII-lea. – Et. nec.

HABÁNĂ adj. ceramică ~ă = ceramică fină smălțuită, cu fond alb, ornamentată cu motive cinegetice. (< germ. haban)

habánă adj. f., s. f., pl. habáne

HABÁNĂ adj. (În sintagma) Ceramică habană = tip de ceramică fină, smălțuită, cu fond alb, ornamentată cu motive cinegetice, realizată de olarii din Transilvania în sec. XVII. – Et. nec.

habana - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul haban

habană - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul haban