Am găsit 3 definiții pentru cuvantul/cuvintele greacă:

GREACA 1. Lac de luncă situat pe stg. văii Dunării, în aval de Giurgiu, complet desecat în anii '60 pentru ca suprafața pe care o ocupa (74 km2) să fie redată agriculturii. 2. Com. în jud. Giurgiu; 3.020 loc. (1995). Centru viticol. Produse alim. Biserică (1888) și conac (1900-1916), în satul Greaca.
Sursa: Dicționar enciclopedic

Greaca f. 1. lac în jud. Ilfov, comunică cu Dunărea prin două brațe; 2. sat în jud. Ilfov, cu comerț de pește; 2500 loc.

greácă (limbă) s. f.

greacă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul grec

greaca - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul grec