Am găsit 7 definiții pentru cuvantul/cuvintele golan:

GOLÁN, -Ă, golani, -e, s. m. și f. (Peior.) 1. Om fără ocupație, care bate toată ziua drumurile fără să facă nimic util; derbedeu. 2. (Adesea adjectival) Om sărac, zdrențăros, care nu are cu ce se îmbrăca. – Gol2 + suf. -an.

golan, -că golani, -ce s. m., s. f. 1. (peior.) om fără ocupație, care bate toată ziua drumurile fără să facă nimic util; derbedeu 2. om sărac/zdrențăros 3. (pub.) participant la mișcările stradale anticomuniste desfășurate în București în primăvara anului 1990 4. (prin ext.) luptător anticomunist
Sursa: Dicționar de argou al limbii române

golán, -ă și -că adj. (d. gol; bg. golak, rus. golĕák, -ĕánka, id,). Iron. Goliman, sărac, răŭ îmbrăcat: zice că-s o sărîntoacă [!] și o golană (Agîrb. Înț. 204 și 205).

GOLAN, Înălțimile ~ (AL-JAWLᾹN), reg. înaltă în SV Siriei, între râul Yarmuk și lacul Tiberiada; alt. c. 2.200 m. În urma războiului de 6 zile (1967), G. a intrat sub control israelian. Eliberat, pentru o scurtă vreme, de trupele siriene în timpul Războiului Arabo-Israelian (oct. 1973), G. a fost reocupat și anexat de Israel în 1981.
Sursa: Dicționar enciclopedic

!golán s. m., pl. goláni

golan a. cu totul gol. ║ m. sărac, cerșetor.

GOLÁN, golani, s. m. (Peior.) 1. Om fără ocupație, care bate toată ziua drumurile fără să facă nimic util; derbedeu. 2. (Adesea adjectival) Om sărac, zdrențăros, care nu are cu ce se îmbrăca. – Gol2 + suf. -an.