Am găsit 3 definiții pentru cuvantul/cuvintele geotehnică:

GEOTÉHNICĂ s.f. Ramură a geologiei care studiază comportarea terenurilor din punctul de vedere al stabilității și al rezistenței. [Gen. -cii. / cf. fr. géotechnique].

GEOTÉHNICĂ s. f. 1. Știință aplicată care studiază comportarea terenurilor din punctul de vedere al stabilității și al rezistenței lor. [Pr.: ge-o-] – Din fr. géotechnique.

geotéhnică (ge-o-) s. f., g.-d. art. geotéhnicii

geotehnica - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul geotehnic

geotehnică - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul geotehnic