Am găsit 3 definiții pentru cuvantul/cuvintele genetică:

GENÉTICĂ s.f. Disciplină care studiază fenomenele eredității și variabilității în organismele vii; geneziologie. [< germ. Genetik, cf. fr. génétique].

GENÉTICĂ s. f. 1. Știință a eredității și a variabilității organismelor, care se ocupă cu studiul mecanismelor de înregistrare codificată a informației ereditare, de replicarea și modificarea sa prin mutații, recombinare etc. – Din fr. génétique.

genétică s. f., g.-d. art. genéticii

genetica - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul genetic

genetică - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul genetic