Am găsit 7 definiții pentru cuvantul/cuvintele frâncă:

FRANCÁ, franchez, vb. I. Tranz. 1. A plăti anticipat taxele pentru transportul unui colet sau al unui bagaj. 2. A timbra o scrisoare. – Din it. francare.

FRANCÁ vb. tr. 1. a plăti cu anticipație taxele de transport (pentru un colet). 2. a timbra o scrisoare. (< it. francare, germ. frankieren)

FRÁNCA2 v. lingua franca.
Sursa: Definiții ale unor cuvinte care nu există în alte dicționare

FRANCÁ vb. I. tr. 1. A plăti cu anticipație taxele de transport (pentru un colet, pentru o marfă). 2. A timbra o scrisoare. [P.i. -chez, 3,6 -chează. / < it. francare, cf. germ. frankieren].

francá (a ~) vb., ind. prez. 3 francheáză

!frấncă (înv.) s. f., g.-d. art. frấncei; pl. frấnce

franca - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul franc

francă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul franc