Am găsit 8 definiții pentru cuvantul/cuvintele fine:

FÍNE s. n. (Livr.) Sfârșit. ◊ Loc. adv. În fine = a) în sfârșit; b) în concluzie. – Din it. fine, fr. fin, enfin.

FÍNE s. m. sfârșit. ♦ în ~ = în sfârșit; (muz.) al ~ = până la capăt. (< it. fine)

FÍNE s.m. (Liv.) Sfârșit. ◊ În fine = în sfârșit; (muz.) al fine = până la capăt. [< it. fine, cf. fr. fin, lat. finis].

fíne s. f. – Sfîrșit, final. It. fine (sec. XIX), și în parte și din fr. fin.Der. (din fr.) final, adj.; finalitate, s. f.; finalist, s. m.; fini, vb. (înv., a termina).
Sursa: Dicționarul etimologic român

*fíne n. și f. fără pl. (lat. finis, m. și f.; it. fine, m. și f.; fr. fin, f. V. afin 2 și confiniĭ). Sfîrșit, finit, extremitate. În fine, în sfîrșit, în scurt, într´un cuvînt, la urma urmeĭ: în fine (ce să maĭ lungesc vorba?), s´aŭ împăcat!

fíne s. n., art. fínele

fine m. sfârșit.

FÍNE s. n. Sfârșit. ◊ Loc. adv. În fine = a) în sfârșit; b) în concluzie. – Din it. fine, fr. fin, enfin.

fine - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul fin

fine - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul fin

fine - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul fin

fine - Substantiv feminin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul fină