Am găsit 12 definiții pentru cuvantul/cuvintele evghenie:

EVGHENÍE, evghenii, s. f. (Grecism înv.) Boierie, noblețe. ♦ (În epoca fanariotă, urmat de un adjectiv posesiv) Formulă politicoasă de adresare către un boier. – Din ngr. evghenía.

evghéníe (-íi), s. f. – Boierie, noblețe. Ngr. εὐγένεια. Sec. XVIII (Gáldi 184). – Der. (din gr.) evghenicos, adj. (nobil, aristocratic); evghenisi, vb. (a înnobila, a da un titlu nobiliar); evghenist, s. m. (nobil, aristocrat).
Sursa: Dicționarul etimologic român

evgheníe f. (ngr. evgéneia, nobleță [!], politeță [!]; evgenía, nobleță. V. eŭgeníe și panevgheníe). Sec. 18-19. Apoĭ iron. Nobleță, boĭerie.

evgheníe (înv.) s. f., art. evghenía, g.-d. art. evgheníei; pl. evgheníi, art. evgheníile

evghenie f. od. nobleță din naștere, vorbind mai ales de cea fanariotă: evghenia nu plătește niciun zlot în ochii mei AL. [Gr. mod.].

EVGHENÍE, evghenii, s. f. (Înv.) Boierie, noblețe. ♦ (În epoca fanariotă, urmat de un adjectiv posesiv) Formulă politicoasă de adresare către un boier. – Din ngr. evghenía.

Sursa: Dicționarul etimologic român