Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele eluvionare:

ELUVIONÁRE, eluvionări, s. f. 1. Acțiunea de formare e eluviilor. 2. Spălare spre adâncime a unor elemente componente din straturile superioare ale solului sub acțiunea apei de precipitații infiltrate în sol. [Pr.: -vi-o] – După fr. éluvionnement.

ELUVIONÁRE s. f. ridicare a sărurilor și a substanțelor coloide din straturile inferioare ale unui sol către cele superioare. (după fr. éluvionnement)

ELUVIONÁRE s.f. (Geol.) Ridicare a sărurilor și a substanțelor coloide din straturile inferioare ale unui sol către straturile lui superioare; eluviere; eluviune. [Pron. -vi-o-. / după fr. éluvionnement].

eluvionáre (-vi-o-) s. f., g.-d. art. eluvionắrii; pl. eluvionắri

ELUVIONÁRE, eluvionări, s. f. 1. Acțiunea de formare a eluviilor. 2. Spălare spre adâncime a unor elemente componente din straturile superioare ale solului sub acțiunea apei de precipitații infiltrate în sol. [Pr.: -vi-o-] – După fr. éluvionnement.

eluvionare - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul eluvionar

eluvionare - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul eluvionar

eluvionare - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul eluvionar