Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele electroluminescență:

ELECTROLUMINESCÉNȚĂ s. f. Lumină produsă de unele substanțe sub acțiunea câmpului electric. – Din fr. électroluminescence, germ. Elektrolumineszenz.

ELECTROLUMINESCÉNȚĂ s. f. luminescență produsă sub acțiunea unei descărcări electrice într-un gaz rarefiat. (< fr. électroluminescence)

ELECTROLUMINESCÉNȚĂ s.f. Luminescență produsă sub acțiunea unei descărcări electrice într-un gaz rarefiat. [Cf. fr. électroluminescence, germ. Elektroluminiszenz].

!electroluminescénță/electroluminiscénță s. f., g.-d. art. electroluminescénței/electroluminiscénței

ELECTROLUMINESCÉNȚĂ s. f. Lumină produsă de unele substanțe sub acțiunea câmpului electric. [Var.: electroluminiscență s. f.] – Din fr. électroluminescence, germ. Elektrolumineszenz.

electroluminescentă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul electroluminescent

electroluminescenta - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul electroluminescent