Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele domestici:

DOMESTICÍ, domesticesc, vb. IV. Tranz. A obișnui un animal sălbatic să trăiască alături de oameni (spre a le aduce anumite foloase); a îmblânzi. ◊ Refl. Cerbul s-a domesticit.Tranz. și refl. Fig. A face să devină sau a deveni mai potolit, mai sociabil. – Din domestic.

DOMESTICÍ vb. tr., refl. a (se) face domestic; a (se) îmblânzi. (< fr. domestiquer)

DOMESTICÍ vb. IV. tr., refl. A (se) face domestic; a (se) îmblânzi. [Cf. fr. domestiquer].

domesticí (a ~) vb., ind. prez. 1 sg. și 3 pl. domesticésc, imperf. 3 sg. domesticeá; conj. prez. 3 domesticeáscă

domesticì v. a face domestic, a îmblânzi.

domestici - Adjectiv, masculin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul domestic

domestici - Adjectiv, masculin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul domestic