Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele diplomatică:

DIPLOMÁTICĂ1 s.f. Disciplină auxiliară a istoriei care se ocupă cu cercetarea vechilor diplome, cărți și altor documente oficiale. [Gen. -cii. / < fr. diplomatique].

DIPLOMÁTICĂ2 s.f. (Rar) Diplomație. [Gen. -cii. / < germ. Diplomatik].

DIPLOMÁTICĂ s. f. 1. Disciplină auxiliară a istoriei care cercetează diplomele și documentele oficiale vechi și le stabilește autenticitatea. – Din fr. diplomatique, lat. diplomaticus.

diplomátică (di-plo-) s. f., g.-d. art. diplomáticii

diplomatică f. știința care are de obiect lectura și critica documentelor și a diplomelor vechi: ea fu întemeiată în 1681 de benedictinul Mabillon.

diplomatica - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul diplomatic

diplomatică - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul diplomatic