Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele didactică:

DIDÁCTICĂ s.f. Disciplină pedagogică care studiază principiile și metodele de învățământ. [Gen. -cii. / < fr. didactique].

DIDÁCTICĂ, didactici, s. f. Parte a pedagogiei care se ocupă cu principiile și metodele predării materiilor de învățământ și cu organizarea învățământului. – Fr. didactique.
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

DIDÁCTICĂ, didactici, s. f. 2. Parte a pedagogiei care se ocupă cu principiile, metodele și formele de organizare a procesului de învățământ. – Din fr. didactique.

didáctică s. f., g.-d. art. didácticii

didactică f. arta de a preda, de a instrui.

didactica - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul didactic

didactică - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul didactic