Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele dehiscență:

DEHISCÉNȚĂ s. f. (Bot.) Deschidere de la sine a unui fruct, a unei antere sau a unui sporange când ajung la maturitate. – Din fr. déhiscence.

DEHISCÉNȚĂ s. f. însușirea de a fi dehiscent. (< fr. déhiscence)

DEHISCÉNȚĂ s.f. Însușire a unor fructe de a fi dehiscente. [Cf. fr. déhiscence].

*dehiscénță f. pl. e (d. dehiscent). Bot. Deschiderea învelișuluĭ unor fructe.

dehiscénță s. f., g.-d. art. dehiscénței

dehiscenta - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul dehiscent

dehiscentă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul dehiscent