Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele definitiva:

DEFINITIVÁ, definitivez, vb. I. Tranz. A da o formă definitivă; a încheia ceva. ♦ A face ca cineva să fie sau să rămână definitiv într-un post. – Din definitiv.

DEFINITIVÁ vb. tr. 1. a da formă definitivă unui obiect, unei lucrări etc. 2. a stabili definitiv pe cineva într-un post. (< definitiv)

DEFINITIVÁ vb. I. tr. A da formă definitivă. ♦ A stabili definitiv pe cineva într-un post. [< definitiv + -a].

definitivá (a ~) vb., ind. prez. 3 definitiveáză

definitiva - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul definitiv

definitivă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul definitiv