Am găsit 4 definiții pentru cuvantul/cuvintele căldărușani:

CĂLDĂRUȘANI, liman fluvial pe valea Ialomiței, la 40 km N de București; 2,24 km2. Ad. max.: 4 m. Datorită vegetației acvatice în exces, în special macrophyte. Lacul se află într-o fază avansată de eutrofizare. Pe malul său se află mănăstirea cu același nume, a cărei biserică a fost ridicată de Matei Basarab în anii 1637-1638 și refăcută de mai multe ori. În sec. 18 și 19 a funcționat aici o școală de pictură religioasă („școală de zugrăvie”). Muzeu.
Sursa: Dicționar enciclopedic

Căldărușani pl. lac și mănăstire în județul Ilfov.

Sursa: Dicționar enciclopedic

Căldărușani pl. lac și mănăstire în județul Ilfov.