Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele curantă:

CURÁNTĂ, curante, s. f. Vechi dans francez cu mișcări vioaie; melodie după care se execută acest dans. ♦ Parte dintr-o suită instrumentală. – Din fr. courante.

CURÁNTĂ s. f. 1. vechi dans popular francez cu o mișcare vioaie; melodia corespunzătoare. 2. parte a suitei preclasice între alemandă și sarabandă. (< fr. courante)

CURÁNTĂ s.f. Vechi dans francez în măsură de trei timpi, cu o mișcare vioaie; melodia acestui dans. [< fr. courante].

curántă s. f., g.-d. art. curántei; pl. curánte

curanta - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul curant

curantă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul curant