Am găsit 4 definiții pentru cuvantul/cuvintele cromatică:

CROMÁTICĂ s.f. 1. Arta preparării și întrebuințării culorilor. 2. Ansamblul culorilor unei picturi, al unui mozaic etc.; colorit. [< fr. chromatique, cf. gr. chromatikos < chroma – culoare].

CROMÁTICĂ s. f. II. 1. Arta preparării și folosirii culorilor. 2. Ansamblu de culori într-o pictură, într-un mozaic etc.; colorit. – Din fr. chromatique.

cromátică s. f., g.-d. art. cromáticii

cromatică f. varietatea colorilor și a nuanțelor ce întrebuințau boiangii (industrie odinioară mai înfloritoare) și care s’a păstrat astăzi în hainele țărănești, ale căror colori difer după localități: cromatica poporului român.

cromatica - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul cromatic

cromatică - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul cromatic