Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele corticosuprarenală:

CORTICOSUPRARENÁLĂ, adj. (În sintagma) Glandă corticosuprarenală = glandă endocrină pereche, indispensabilă vieții, reprezentată de porțiunea corticală a glandei suprarenale, care secretă un număr mare de hormoni sterolici. – Cf. fr. cortico-surrénale.

CORTICOSUPRARENÁLĂ adj. glandă ~ă (și s. f.) = glandă suprarenală ai cărei hormoni acționează asupra metabolismului substanțelor organice și minerale. (după fr. corticosurrénale)

CORTICOSUPRARENÁLĂ s.f. Regiune periferică a glandei suprarenale, ai cărei hormoni acționează asupra metabolismului substanțelor organice și minerale. [După fr. cortico-surrénale].

corticosuprarenálă (-su-pra-) adj. f.

CORTICOSUPRARENÁLĂ adj. (În sintagma) Glandă corticosuprarenală = glandă endocrină pereche, indispensabilă vieții, reprezentată de porțiunea corticală a glandei suprarenale, care secretă un număr mare de hormoni sterolici. – Cf. fr. cortico-surrénale.

corticosuprarenala - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul corticosuprarenal

corticosuprarenală - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul corticosuprarenal