Am găsit 7 definiții pentru cuvantul/cuvintele confluență:

CONFLUÉNȚĂ, confluențe, s. f. Locul de unire a două sau mai multe cursuri de apă. [Pr.: -flu-en] – Din fr. confluence.

CONFLUÉNȚĂ s.f. Loc unde se unesc două cursuri de apă. ♦ (Fig.) Loc de întâlnire; contact, întâlnire. [< it. confluenza, cf. lat. confluentia].

CONFLUÉNȚĂ s. f. 1. loc unde se unesc două cursuri de apă sau limbile a doi ghețari. 2. (fig.) punct de întâlnire, contact. (<fr. confluence, lat. confluentia)

*confluénță f., pl. e (lat. con-fluentia). Locu unde se împreună două rîurĭ.

confluénță (flu-en-) s. f., g.-d. art. confluénței; pl. confluénțe

confluență f. locul unde se împreună două cursuri de apă.

CONFLUÉNȚĂ, confluențe, s. f. 1. Locul în care se unesc două sau mai multe cursuri de apă. 2. Fig. Loc de întâlnire, contact. [Pr.:-flu-en-] – Din fr. confluence.

confluenta - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul confluent

confluentă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul confluent